Councillors

Council has determined that it will meet each month on the last Wednesday (except December) commencing at 1.00pm, with the December meeting to be held on the second Wednesday of that month.

There are four standing committees established, being the Tribunal and Hearings Committee, Chief Executive’s Performance Appraisal Committee, Works Liaison Committee, and Audit and Risk Committee.

Northern Ward

 
Mr A L (Allan) Benbow Deputy Mayor Allan Benbow
Deputy Mayor
Phone: 06 374 8854   Mobile Phone:  021 374 984
Address: 38 Cowper Road
Dannevirke 4930
Email: allan.benbow@tararuadc.govt.nz
 
Mr E J D (Ernie) Christison Councillor Ernie Christison
Councillor
Phone:   Mobile Phone:  027 442 8099
Address: PO Box 345
Dannevirke 4942
Email: ernie.christison@tararuadc.govt.nz
 
Mr J E (Jim) Crispin Councillor Jim Crispin
Councillor
Phone: 06 374 6768   Mobile Phone:  027 717 8862
Address: 8 Stairs Street
Dannevirke 4930
Email: jim.crispin@tararuadc.govt.nz
 
Mrs C J (Carole) Isaacson Councillor Carole Isaacson
Councillor
Phone: 06 374 5577   Mobile Phone:  027 307 5013
Address: 63 Umutaoroa Road
RD8, Dannevirke 4978
Email: carole.isaacson@tararuadc.govt.nz
 

Southern Ward

 
Mrs A K (Alison) Franklin Councillor Alison Franklin
Councillor
Phone: 06 376 6487   Mobile Phone:  027 447 9244
Address: 615 Ridge Road North
RD 3, Pahiatua 4983
Email: alison.franklin@tararuadc.govt.nz
 
Mrs S A (Shirley) Hull Councillor Shirley Hull
Councillor
Phone: 06 376 7283   Mobile Phone:  021 417 044
Address: 102 Pukemiku Road
RD 3, Pahiatua 4983
Email: shirley.hull@tararuadc.govt.nz
 
Mr P (Peter) Johns Councillor Peter Johns
Councillor
Phone: 06 376 5048   Mobile Phone:  027 442 7115
Address: 44 McLean Street
Woodville 4920
Email: peter.johns@tararuadc.govt.nz
 
Mr A J (Andy) Thompson Councillor Andy Thompson
Councillor
Phone: 06 376 7372   Mobile Phone:  027 482 4345
Address: 393 Ballance Valley Road
RD 3, Pahiatua 4983
Email: andy.thompson@tararuadc.govt.nz

Other appointments include the Mayor representing the Council on both the Regional Transport Committee and the Regional Emergency Management Committee, with the Deputy Mayor to be the alternate representative should the Mayor not be available.


Appointments to Council Portfolios are:

Council Portfolio

Appointed Persons

Working with...

Finance

Cr Mrs S A Hull

Leader

 

Cr Mr A L Benbow

Cr Mrs C J Isaacson

Raj Suppiah
Chief Financial Controller
Community Relations

Cr Mrs S A Hull

Leader

 

Cr Mrs C J Isaacson

Mark Maxwell
Economic Development and
Communications Manager
Resource Management / Planning

Mrs T H Collis

Her Worship the Mayor

Cr Mrs S A Hull

Craig Lunn
Planning Manager
Community Facilities / Heritage

Cr Mrs C J Isaacson

 Leader

 

Cr Mr A L Benbow

Cr Mrs S A Hull

Colin Veale
Community Assets and Property Manager

Peter Sinclair
Assets Group Contract Supervisor 

Economic Development / Marketing

Cr Mr A L Benbow

Leader

 

Cr Mrs A K Franklin 

Cr Mrs C J Isaacson

Mark Maxwell
Economic Development and
Communications Manager

Forestry

Cr Mr A L Benbow

Leader

 

Cr Mr E J D Christison

Cr P A Johns

One Plan

Cr Mr A L Benbow

Leader

 

Cr A J Thompson

 

Peter Wimsett
Manager Strategy and District
Development

 

Youth and Sport

Cr Mrs C Isaacson

Leader

 

Cr E J D Christison

Cr Mrs A K Franklin

Cr Mrs S A Hull


Liaison Representatives with Rural Communities are:

Community Appointed Persons
Akitio / Pongaroa Cr Mr E J D Christison
Norsewood / Ormondville Cr Mr A L Benbow
Weber / Wimbledon / Herbertville Cr Mr J E Crispin
Makuri

Mrs T H Collis

Her Worship the Mayor

 Appointments to Community Boards/Community Committees are:

Board/Committee Appointed Persons
Dannevirke Community Board Cr Mrs C J Isaacson
Eketahuna Community Board Cr Mr P A Johns
Woodville Districts' Vision Cr Mr P A Johns
Pahiatua On Track Cr Mrs A K Franklin

Click here for Community Board and Community Committee contact information.