Councillors

Council has determined that it will meet each month on the last Wednesday (except December) commencing at 1.00pm, with the December meeting to be held on the second Wednesday of that month.

There are four standing committees established, being the Tribunal and Hearings Committee, Chief Executive’s Performance Appraisal Committee, Works Liaison Committee, and Audit and Risk Committee.

Northern Ward
Mr A L (Allan) Benbow
Deputy Mayor
Phone: 06 374 8854   Mobile Phone: 021 374 984
Address: 38 Cowper Road
Dannevirke 4930
Email: allan.benbow@tararuadc.govt.nz
Mr J E (Jim) Crispin
Councillor
Phone: 06 374 6768   Mobile Phone: 027 717 8862
Address: 8 Stairs Street
Dannevirke 4930
Email: jim.crispin@tararuadc.govt.nz
Mrs C J (Carole) Isaacson
Councillor
Phone: 06 374 5577   Mobile Phone: 027 307 5013
Address: 63 Umutaoroa Road
RD8, Dannevirke 4978
Email: carole.isaacson@tararuadc.govt.nz
Mr K (Kerry) Sutherland Kerry Sutherland
Councillor
Phone: 06 374 7940   Mobile Phone: 027 626 3311
Address: 33 McPhee Street
Dannevirke 4930
Email: kerry.sutherland@tararuadc.govt.nz
Southern Ward
Mrs A K (Alison) Franklin
Councillor
Phone: 06 376 6487   Mobile Phone: 027 447 9244
Address: 615 Ridge Road North
RD 3, Pahiatua 4983
Email: alison.franklin@tararuadc.govt.nz
Mrs S A (Shirley) Hull
Councillor
Phone: 06 376 7283   Mobile Phone: 021 417 044
Address: 102 Pukemiku Road
RD 3, Pahiatua 4983
Email: shirley.hull@tararuadc.govt.nz
Mr P (Peter) Johns
Councillor
Phone: 06 376 5048   Mobile Phone: 027 442 7115
Address: 44 McLean Street
Woodville 4920
Email: peter.johns@tararuadc.govt.nz
Mr A J (Andy) Thompson
Councillor
Phone: 06 376 7372   Mobile Phone: 027 482 4345
Address: 393 Ballance Valley Road
RD 3, Pahiatua 4983
Email: andy.thompson@tararuadc.govt.nz

Other appointments include the Mayor representing the Council on both the Regional Transport Committee and the Regional Emergency Management Committee, with the Deputy Mayor to be the alternate representative should the Mayor not be available.


Appointments to Council Portfolios are:

Council Portfolio Appointed Persons Working with...
Finance Cr Mrs S A Hull
Leader

Cr Mr A L Benbow
Cr Mrs C J Isaacson
Raj Suppiah
Chief Financial Controller
Community Relations Cr Mrs S A Hull
Leader

Cr Mrs C J Isaacson
Mark Maxwell
Economic Development and
Communications Manager
Resource Management / Planning Mrs T H Collis
Her Worship the Mayor

Cr Mrs S A Hull
Craig Lunn
Planning Manager
Community Facilities / Heritage Cr Mrs C J Isaacson
Leader

Cr Mr A L Benbow
Cr Mrs S A Hull
Cr Kerry Sutherland
Colin Veale
Community Assets and Property Manager

Peter Sinclair
Assets Group Contract Supervisor
Economic Development / Marketing Cr Mr A L Benbow
Leader

Cr Mrs A K Franklin
Cr Mrs C J Isaacson
Cr Kerry Sutherland
Mark Maxwell
Economic Development and
Communications Manager
One Plan Cr Mr A L Benbow
Leader

Cr Mr A J Thompson
Peter Wimsett
Manager Strategy and District
Development
Youth and Sport Cr Mrs C Isaacson
Leader

Cr Mrs A K Franklin
Cr Mrs S A Hull
 
Forestry Cr Allan Benbow
Leader

Cr Peter Johns
Cr Kerry Sutherland

Blair King
Chief Executive

Liaison Representatives with Rural Communities are:

Community Appointed Persons
Akitio / Pongaroa Cr Kerry Sutherland
Norsewood / Ormondville Cr Mr A L Benbow
Weber / Wimbledon / Herbertville Cr Mr J E Crispin
Makuri Mrs T H Collis
Her Worship the Mayor

Appointments to Community Boards/Community Committees are:

Board/Committee Appointed Persons
Dannevirke Community Board Cr Mrs C J Isaacson
Eketahuna Community Board Cr Mr P A Johns
Woodville Districts' Vision Cr Mr P A Johns
Pahiatua On Track Cr Mrs A K Franklin

Click here for Community Board and Community Committee contact information.